Ana Sayfa » AdBlock Nedir? AdBlock Nasıl Kullanılır?
AdBlock Nedir?
İnternet

AdBlock Nedir? AdBlock Nasıl Kullanılır?

Reklamlar artık hepimizin canını sıkmış durumda. Özellikle bazı sitelerde o kadar çok reklam bulunuyor ki içeriğe ulaşmak imkânsız hâle geliyor. Ayrıca reklamlar sadece içeriği okunmasını engellemekle de kalmıyor. Genelde bazı tür reklamlar kişisel verilerinizi oldukça büyük risk altına sokuyor.

Peki, AdBlock nedir? AdBlock Nasıl Kullanılır?

AdBlock Nedir?

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle internet kullanımı oldukça artmıştır. Öyle ki dünya üzerindeki neredeyse herkes interneti en az bir kere kullanmıştır. Bu kullanımın ardından ortaya internet reklamları çıkmıştır. İnternet reklamlarının hem kullanıcı hem de üretici için birçok yararlı özelliği vardır. Fakat bu reklamlar zaman zaman can sıkıcı hâle gelebilir. İşte tam bu noktada AdBlock Nedir? Sorusu devreye giriyor. AdBlock, internet sayfaları, YouTube ve Spotify gibi internetteki tüm reklamları otomatik olarak engellemektedir. AdBlock sayesinde İnternetteki tüm reklamlardan kurtulabileceksiniz.

AdBlock Nasıl Kullanılır?

Reklam engelleyicileri oldukça karmaşık eklentilerdir. Çalışma mantığı siteyi bir filtreleme ağına sokmaktır. Bu filtreleme sayesinde hem kullanıcının verileri kopyalanamıyor hem de sayfayı reklamsız ve temiz bir hâle getiriyor. Peki, gelelim AdBlock Nasıl Kullanılır sorusuna.

AdBlock Nasıl Kullanılır?

Mobilde AdBlock Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki Chrome için herhangi bir reklam engelleyicisi bulunmamakta. Bunun yerine farklı tarayıcılar yükleyerek reklamları engellemeniz gerekmektedir.

  • Vivaldi Tarayıcı: Vivaldi, Chromium alt yapısı kullanmaktadır. Opera tarayıcının eski CEO’su tarafından kurulan Vivaldi, hızlı ve reklamları başarılı ve güvenli bir şekilde engellemektedir. Android, Windows ve Linux üzerinde aktif olarak çalışmaktadır.
  • DuckDuckGo: DuckDuckGo, güvenliği sayesinde tüm kullanıcılarını etkilemiş bir tarayıcıdır. Güvenliğinin yanı sıra kullandığı gömülü reklam engelleyici eklentisi sayesinde tüm reklamları engeller. Ayrıca eğer sitelerin verilerinizi almasını istemiyorsanız DuckDuckGo uygulamasını kullanmanızı öneririz. DuckDuckGo, çerezleri engellediği ve gömülü VPN ağı bulunduğu için güvenlik açısından en iyi mobil tarayıcısıdır.
  • Brave Tarayıcı: Brave, açık kaynak kodlu çok kullanılan ve indirilen tarayıcılardan bir tanesidir. Android, IOS, MacOS ve Linux üzerinde çalışabilir Brave, reklamlara ve kullanıcı gizliliğine büyük oranda önem göstermektedir. Bunun yanı sıra Brave tarayıcısınız kullanarak BAT isimli kripto para birimi kazanabilirsiniz. Bu kripto sayesinde ufak da olsa yatırıma başlayabilirsiniz.
  • Opera Tarayıcı: Opera ise diğer tarayıcılar gibi güvenlik ve reklam engelleme konusuna önem göstermektedir. 
Önerilen:  Netflix Profil Silme Nasıl Yapılır? (Resimli)

Anime Sevenler Buraya: En İyi Anime Filmleri!

Bilgisayarda Reklamları Engellemek

Bilgisayar üzerinde reklamları engellemek daha kolaydır. Tarayıcınıza sadece bir eklenti kurarak reklamları engelleyebilirsiniz.

  • Google Chrome: Öncelikle Google Web Mağazası sayfasına gitmeniz gerekiyor. Ardından sol üstten AdGuard kelimesini aratarak reklam engelleyici eklentisini yükleyebilirsiniz. Eklentiyi yükledikten sonra tarayıcınız üzerinde hiçbir reklam çıkmayacaktır.
  • Safari: Safari ile reklamları engellemek Google Chrome’a göre daha basittir. Öncelikle AdGuard eklentisinin internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Buradan Mac yazısını seçip indir butonuna tıklamanız gerekiyor. Kurulumunu tamamladıktan sonra tarayıcınızı reklamsız şekilde kullanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra OperaGX, Brave Browser ve Mozilla Firefox gibi tarayıcıları kullanarak reklamları engelleyebilirsiniz.

AdBlocker Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

AdBlocker veya AdBlocker Plus devre dışı bırakmak için tarayıcınızın sağ üstündeki eklenti simgesine dokunun. Ardından kapat butonuna tıklayarak devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer gömülü reklam engelleyici bulunduran bir tarayıcı kullanıyorsanız tarayıcı ayarlarından AdBlocker’i bulup devre dışı bırakabilirsiniz.

Önerilen:  Netflix Profil Silme Nasıl Yapılır? (Resimli)

AdBlocker Ücretli Mi?

AdBlocker ücretli mi sorusunun cevabı hayırdır. AdBlocker tamamen ücretsizdir. Hiçbir ücret ödemeden tarayıcınızdaki reklamları engelleyebilir ve rahat bir şekilde internette gezinebilirsiniz.

AdBlocker Zararlı Mı?

AdBlocker Nedir? Başlığımızda da belirttiğimiz gibi reklam engelleyici eklentiler sizin verilerinizin çalınmasını engellemektedir. Bu eklentiler sayesinde verileriniz güvende olur ve hiçbir şekilde verileriniz çalınamaz. Yani Reklam engelleyicileri zarar vermek yerine fayda sağlar.
Kaynaklar: https://adblockplus.org/, HelpCloud

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla.

Bu yazı için toplam oy kullanıldı ve ortalama yıldız aldı.

Daha önce hiç kimse bu yazıya oy vermedi. İlk sen ol!

Bu içeriği beğenmediğiniz için üzgünüz.

Bu içeriği geliştirmemize yardım edin!

Bu içeriği nasıl geliştirebiliriz?

ilkertosun

Merhaba ben İlker Tosun. 2005 yılında İstanbul'da doğdum ve şuan ailem ile birlikte Türkiye'nin Balıkesir şehrinde yaşamaktayım.
İnternet siteleri ile geçirdiğim uzun yıllar boyunca birçok farklı internet sitesi yaptım ve uzun zaman boyunca yazarlık yaptım.
2022 yılında ise Dergimiz.net internet sitesini kurdum ve bu site üzerinden insanlara bilgi vermeyi amaçlayan içerikler hazırlıyorum.

1 Yorum

Yorumunu buraya yaz