Ana Sayfa » iPhone’de “Arayan Numara Yok” Ne Demek?
Arayan numara yok ne demek
Teknoloji

iPhone’de “Arayan Numara Yok” Ne Demek?

“Arayan numara yok” yazısı iPhone kullanıcılarının rehberinde sıkça karşılaştığı bir durumdur. Eğer siz de telefonunuzun ekranın açtıktan sonra son gelen çağrılarda “Arayan numara yok” yazısını gördüyseniz, merak etmeyin. Bu içerikte, arayan numara yok ne demek bundan bahsetetik ve birkaç tüyo verdik.

Arayan Numara Yok Ne Demek?

iPhone telefonlarda sıklıkla karşılaşılan bu durum, bilinmeyen bir numara tarafından arandığınızı gösterir. Eğer bir kişi sizi bilinmeyen numara (gizliden) aradıysa, arama geçmişinde bu kişinin numarası yerine “Arayan numara yok” ifadesini görürsünüz. Eğer siz engellemez iseniz bu kişiler sizi daha fazla arayabilir ve oldukça rahatsız edebilir. Bu sebepten ötürü, bilinmeyen numaraları engellemeniz oldukça önemlidir.

iPhone arama - arayan numara yok

Arayan Numara Yok Nasıl Engellenir – Bilinmeyen Numaraları Engelleme

Eğer sizi de birçok kez bu anlattığımız şekilde arıyorlarsa çok basit bir şekilde bu kişileri engelleyebilirsiniz. Bilinmeyen numaraları engellemek kullandığınız operatöre göre değişiklik gösterir:

  • Turkcell: Telefon rehberinizi açın ve *253# numarasını arayın. Ardından açılan onaylama penceresini onaylayın.
  • Vodafone: App Store uygulamasını açın ve “Vodafone Yanımda” uygulamasını indirin. Ardından uygulamayı açın ve telefon numaranız ile giriş yapın. Son olarak, ayarlara girin ve “Bilinmeyen Numaralar” bölümünü devre dışı bırakın. Veya bunun yerine 7046 numarasına GIZLIAC yazıp SMS atabilirsiniz.
  • Türk Telekom: *253# numarasını arayın.

Kendi operatörünüze göre adımları takip ettikten sonra, kimse sizi gizli numaradan arayamayacak ve arayan numara yok durumunu bir daha yaşamayacaksınız.

Bilinmeyen Numara Nedir?

Bilinmeyen numara, cep telefonları üzerinden arayan kişinin kimliğinin gizli tutulduğu, numara tanımlamasının yapılmadığı bir arama türüdür. Bu durum, telefon ekranında arayan kişinin adı veya numarası yerine genellikle “bilinmeyen numara”, “gizli numara” veya “arayan numara yok” gibi ifadelerin görünmesiyle belirtilir.

Bir kişiyi bilinmeyen numaradan aramak oldukça basittir. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Akıllı telefonunuzda bulunan rehber uygulamasını açın.
  2. Numara tuşlama bölümünü açın.
  3. Bilinmeyen numaradan aramak istediğiniz kişinin numarasını yazın.
  4. Numaranın başına *31# ekleyin ve arayın.

Bu adımları sonucunda, bir kişiyi bilinmeyen numaradan (gizliden) aramış olacaksınız. Eğer karşıdaki kişi bir iPhone kullanıyorsa, numaranız yerine “arayan numara yok” yazacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğer bu konu hakkında aklınıza takılan daha fazla soru var ise, bu bölümden cevabını öğrenebilirsiniz.

Gizliden arayan kişinin numarasını öğrenme

Eğer bir kişi sizi gizli numaradan aradıysa ve arama geçmişinizde “arayan numara yok” ibaresi yer alıyorsa, bu kişinin telefon numarasını bulmanız imkansızdır. Eğer bu kişi bir daha ararsa ve siz de telefonu açarsanız kim olduğunu sorabilirsiniz. Fakat bunun haricinde daha önceden gizli numaradan arayan kişinin telefon numarasını öğrenmeniz mümkün değildir.

Bilinmeyen numara ve arayan numara yok farkı nedir?

Bilinmeyen numara ve arayan numara yok arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Bazı iPhone modellerinde “bilinmeyen numara” yazarken yeni tür iPhone modellerinde ise “arayan numara yok” yazmaktadır. İşleyiş ve mantık olarak ikisi de aynıdır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla.

Bu yazı için toplam 1 oy kullanıldı ve ortalama 5 yıldız aldı.

Daha önce hiç kimse bu yazıya oy vermedi. İlk sen ol!

Bu içeriği beğenmediğiniz için üzgünüz.

Bu içeriği geliştirmemize yardım edin!

Bu içeriği nasıl geliştirebiliriz?

Etiketler

ilkertosun

Merhaba ben İlker Tosun. 2005 yılında İstanbul'da doğdum ve şuan ailem ile birlikte Türkiye'nin Balıkesir şehrinde yaşamaktayım.
İnternet siteleri ile geçirdiğim uzun yıllar boyunca birçok farklı internet sitesi yaptım ve uzun zaman boyunca yazarlık yaptım.
2022 yılında ise Dergimiz.net internet sitesini kurdum ve bu site üzerinden insanlara bilgi vermeyi amaçlayan içerikler hazırlıyorum.

Yorum Ekle

Yorumunu buraya yaz