Ana Sayfa » Doğanın Korkutucu Yüzü! Birbirinden İlginç Bilgiler
Doğanın korkutucu yüzü
Yaşam

Doğanın Korkutucu Yüzü! Birbirinden İlginç Bilgiler

Belgeselleri izlediğimizde doğanın harika bir yer olduğunu düşünürüz. Peki doğa ve canlılar hakkında daha önce hiç korkutucu bilgiler gördünüz mü?

Yanardağ Patladığı İçin Beyni Cama Dönüşen Adam

Milattan sonra 79 yılında İtalya’da Vezüv Yanardağı patladı. Bu yanardağ o kadar güçlüydü ki iki büyük şehir olan Pompei ve Herculaneum şehirlerini küle çevirdi. Lavların altında kalan ve hayatını kaybeden bir adamın beyninin gerçek anlamda bir “cama dönüştüğü” geçtiğimiz yıllarda tespit edildi.

Vevüz Yanardağı

Bilim insanları bunun sebebinin beynin hızlıca yanması ve bir anda yeniden soğuması olduğunu düşünüyor.

Kedilerin Dişlerinde “Kan Boşluğu” Bulunuyor

Evimizde beslediğimiz ev kedileri dâhil birçok kedi türünün dişinde “kan boşluğu” isimli bir yapı bulunuyor. Bunun amacı avını yakalayıp ısırdığı zaman kanın etrafa fışkırmaması. Bu sayede kedi, avını ısırdığı zaman akan kan ağızında birikmez ve avını daha kolay bir şekilde öldürüp, yiyebilir.

Kedi dişindeki kan boşluğu

Böcekler Yenilebilir Mi? Çinliler Neden Böcek Yiyor?

Önerilen:  Öğretmen Dosyasında Bulunması Gerekenler (2023)

Örümcekler Uçabilir

Birçok insan örümceklerden oldukça korkar. Peki, bu örümceklerin çok büyük olmasına rağmen uçabileceğini biliyor muydunuz? Evet, bu gerçek. Eğer rüzgar yeteri kadar sert ise örümcek, ön ayaklarını havaya kaldırıp ipek fırlatırsa rüzgarın etkisi ile uçmaya başlayacaktır. Bunu bilerek yapan örümcekler, oldukça uzun mesafe boyunca uçabilir. Hatta bazı örümcekler, kocaman okyanusu uçarak geçebilir!

Uçan örümcek

Tazmanya Canavarları Bebeklerinin Neredeyse Hepsini Aç Bırakıyor

Anne tazmanya canavarı tek seferde ortalama 30-40 bebek doğurur. Fakat annenin yalnızca dört meme ucu olduğu için sadece güçlü olan dört tazmanya canavarı yavrusu hayatta kalır. Annesinin kesesine giren ilk dört yavru yaşama hakkı kazanırken anne tazmanya canavarı, diğer yavrularını terk eder.

Neden canavar dendiği şimdi daha mantıklı geliyor…

Tazmanya canavarı

Doğmamış Kum Köpekbalıkları Kardeşlerini Yer

Kum köpekbalığı embriyoları, anne karnında eğer başka bir embriyo varsa onu yemeye çalışır. Bu sebeple en güçlü embriyo yaşama hakkı kazanır ve güçlü olan erkek köpekbalığının genleri aktarılır.

Kum köpekbalığı

Eşek Arıları, Uğur Böceğini Yuva Olarak Kullanır

Eşek arıları, bir zehir yardımı ile uğur böceklerini felç eder ve yumurtalarını uğur böceğine yerleştirir. Zehirlenen uğur böceğinin tek amacı, eşek arısı yavrularını büyütmek olur. Uğur böceği, içindeki eşek arılarını korumak için yırtıcı bir canlı gördüğü zaman hemen kaçmaya başlar. Bu sırada uğur böceğinin içindeki eşek arıları gerekli olan organlar dışında uğur böceğinin tüm organlarını yemeye başlar. Bir zaman sonra gerekli büyüklüğe ulaşan eşek arıları, uğur böceğinin karnını delerek çıkar ve uğur böceğinin bacaklarının arasına bir koza örerler.

Eşek arısı ve uğur böceği

Kaynak: BuzzFeed

Önerilen:  Aren Ne Demek? Aren İsminin Anlamı?

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla.

Bu yazı için toplam oy kullanıldı ve ortalama yıldız aldı.

Daha önce hiç kimse bu yazıya oy vermedi. İlk sen ol!

Bu içeriği beğenmediğiniz için üzgünüz.

Bu içeriği geliştirmemize yardım edin!

Bu içeriği nasıl geliştirebiliriz?

Etiketler

ilkertosun

Merhaba ben İlker Tosun. 2005 yılında İstanbul'da doğdum ve şuan ailem ile birlikte Türkiye'nin Balıkesir şehrinde yaşamaktayım.
İnternet siteleri ile geçirdiğim uzun yıllar boyunca birçok farklı internet sitesi yaptım ve uzun zaman boyunca yazarlık yaptım.
2022 yılında ise Dergimiz.net internet sitesini kurdum ve bu site üzerinden insanlara bilgi vermeyi amaçlayan içerikler hazırlıyorum.

Yorum Ekle

Yorumunu buraya yaz