Ana Sayfa » En İyi Tarihi Filmler: Tarihin Tozlu Sayfalarına Yolculuk
En İyi Tarihi Filmler
Film & Televizyon

En İyi Tarihi Filmler: Tarihin Tozlu Sayfalarına Yolculuk

Tarih, uzun dönemleri ve etkileyici savaşları ile hepimizi büyülüyor. Bu listemizde sizler için En İyi Tarihi Filmler listesi hazırladık.

En İyi Tarihi Filmler

The Northman (Kuzeyli, 2022)

2022 yılında çıkış yapan Kuzeyli tarih filmi, 10. yüzyılda geçen bir Viking intikamını konu almaktadır. İçerisinde bolca macera ve aksiyon unsuru bulunduran film, IMDB üzerinden 7.2 puan almıştır.

en iyi tarihi filmler
Kuzeyli Tarihi Film

The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat, 1998)

En iyi tarihi filmler listesinde yer alan İnce Kırmızı Hat filmi, 2. Dünya Savaşı’nda Pasifik adalarındaki Japon ilerleyişini durdurmak isteyen askerleri konu alıyor. Fakat filmi popüler ve güzel yapan yönü bu çatışmalar değil. Filmdeki askerlerin psikolojisi, yaşadıkları ve değişimleri uzman yönetmen Terrence Malick tarafından izleyiciyi çok başarılı şekilde aktarılmış. Film bu sayede IMDB üzerinden 7.6 puan almıştır.

İnce Kırmızı Hat Tarihi Film

Der Untergang (Çöküş, 2004)

Çöküş, son 20 yılın en başarılı tarih filmlerinden birisi olarak gösterilmektedir. Konusu, Nazi Almanyası’nın son yıllarını konu alıyor ve Adolf Hitler’in neler yaşadığını anlatıyor. Rahatsız edici bir teması olan Çöküş filmi, konusu, seslendirmesi ve görselliği sayesinde IMDB üzerinden çok yüksek puan almıştır. Aldığı puan 8.2’dir.

Çöküş Tarihi Film

Pearl Harbor (Pearl Harbor, 2001)

Pearl Harbor, Amerika Birleşik Devletleri’nin savaşa girmesine sebep olan Pearl Harbor baskınını konu almaktadır. Filmde bolca aksiyon ve romantizm sahnesi bulunmaktadır. Eğer aksiyonlu, patlamalı bir savaş filmi istiyorsanız bazı sahneleri sıkıcı gelebilir fakat oldukça güzel bir film olarak gösterilebilir. IMDB üzerinden 6.2 puan almıştır.

Pearl Harbor Tarihi Film

Darkest Hour (En Karanlık Saat, 2017)

En Karanlık Saat, 2. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık başbakanı olan Winston Churchill’in yaşadıklarını konu alıyor. Churchill, hayatının en zorlu zamanlarından geçiyor ve verdiği kararlar ile halkını, hatta dünyayı değiştirebilir. En Karanlık Saat filmi, bu korku ve çaresizliği oldukça başarılı bir şekilde izleyiciye aktardığı için En İyi Tarihi Filmler listesinde yer almayı hak ediyor. En Karanlık Saat filmi, IMDB üzerinden 7.4 puan almıştır.

En Karanlık Saat Tarihi Film

Dunkirk (Dunkirk, 2017)

Dunkirk, 2. Dünya Savaşı’nın başlarında Alman orduları Fransa içlerine girmiş ve birçok önemli kentini ele geçirmişti. Bazı kentlerin etrafı sarılmış ve içerisindeki askerler katledilmiş, bazıları ise esir alınmıştı. Savaşın bu denli acımasız geçtiği yıllarda ilginç bir olay olmuş ve şans İngiltere’nin ilk defa yüzüne gülmüştür. Alman ordularının Fransa’yı düşürmesinden sonra Dunkirk şehrinde sayıları 400 bini geçen İngiliz ve Fransız orduları sıkışmış ve yardım beklemekteydi. Fakat İngilizler, Almanlar çok güçlü olduğu için bu 400 bin kişilik ordudan umutlarını kesmişti. Dunkirk tarihi filmi, gerçek bir savaş öyküsünü konu almaktadır. Film, IMDB üzerinden 7.8 puan almıştır.

Dunkirk Tarihi Film

War Horse (Savaş Atı, 2011)

Birinci Dünya Savaşında en çok zarar gören canlılar tabii ki atlardı. Bu filmde ise, 1. Dünya Savaşı başlamadan önce doğan ve henüz 6 aylıkken sarhoş bir adama satılan bir savaş atını konu alıyor. Savaş atı, yaşadıkları ve gördükleri ile hayatın acımasız yüzünü tanıyor. Film, IMDB üzerinden 7.2 puan almıştır.

Savaş Atı En İyi Tarihi Filmler

Schindler’s List (Schindler’in Listesi, 1993)

Schindler’in Listesi, Schindler adlı bir Alman iş adamının 2. Dünya Savaşı sırasında işgal altında bulunan Polonya’da kurduğu bir fabrikada Yahudi işçileri çalıştırması ve bu sayede binlerce Yahudinin hayatını kurtarmasını konu alıyor. Film, IMDB üzerinden 9 puan almıştır.

Schindler’in Listesi Tarihi Film

Midway (Midway, 2019)

Midway, 2. Dünya Savaşında gerçekleşen Japon İmparatorluğu ve Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen Midway Muharebesini konu ediniyor. Savaşın en önemli muharebelerinden birisi olan Midway Muharebesinde birçok asker ve sivil hayatını kaybetmiştir. Midway filminde, bu muharebenin askerler üzerindeki psikolojik etkisini izleyiciye başarılı şekilde aktarmaktadır. IMDB üzerinden 6.7 puan almıştır.

Midway Tarihi Film

The King’s Speech (Zoraki Kral, 2010)

Zoraki Kral, kekeme olan ve halkına konuşma yapmakta oldukça zorlanan bir kralın hikayesini anlatmaktadır. Kralın, kekeme sorununun çözülmesi için Avustralya’dan bir konuşma terapisti getirilir. Zoraki Kral, son yıllarda çıkış yapmış oldukça başarılı bir film olarak görülmektedir. IMDB üzerinden 8 puan almıştır. 

Zoraki Kral Tarihi Film

A Hidden Life ( Gizli Bir Yaşam, 2019)

Gizli Bir Yaşam, 2. Dünya Savaşından önce Almanların Avusturya’yı işgal etmesiyle başlıyor. Bu işgal sırasında Franz isimli bir adam, Almanlar için savaşmayı reddediyor ve kaçak bir hayat yaşamaya başlıyor. Film çok fazla aksiyon sahnesi bulundurmasa bile bol bol dram öğelerine rastlamak mümkün.

Gizli Bir Yaşam

The Pianist (Piyanist, 2002)

Piyanist, neredeyse tüm dünya tarafından bilinse bile listeye girmezse ayıp olacak bir film. Film, 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya’nın işgalini ve Yahudilere yapılan eziyet, soykırım ve ırkçılığı konu almaktadır. İzlerken oldukça duygulanacağınız Piyanist, IMDB üzerinden 8.5 puan almıştır.

Piyanist
Etiketler

ilkertosun

Merhaba ben İlker Tosun. 2005 yılında İstanbul'da doğdum ve şuan ailem ile birlikte Türkiye'nin Balıkesir şehrinde yaşamaktayım.
İnternet siteleri ile geçirdiğim uzun yıllar boyunca birçok farklı internet sitesi yaptım ve uzun zaman boyunca yazarlık yaptım.
2022 yılında ise Dergimiz.net internet sitesini kurdum ve bu site üzerinden insanlara bilgi vermeyi amaçlayan içerikler hazırlıyorum.

2 Yorum

Yorumunu buraya yaz