Ana Sayfa » Kopyalanamayan Yazıları Kopyalama Nasıl Yapılır? – ÇOK BASİT!
Kopyalanamayan yazıları kopyalama nasıl yapılır?
İnternet Nasıl Yapılır

Kopyalanamayan Yazıları Kopyalama Nasıl Yapılır? – ÇOK BASİT!

İnternette gezinmeyi ve gördüğü yazıları başka insanlar ile paylaşmayı herkes sever. Fakat bazı internet siteleri ve uygulamalar, içeriklerin ve yazıların kopyalanmasını engellemektedir. Bu durum, oldukça can sıkıcı olabilir. Fakat endişelenmenize gerek yok! Bu engeli geçmek aslında oldukça basit. Bu içeriğimizde, kopyalanamayan yazıları kopyalama nasıl yapılır bunu anlattık.

Kopyalanamayan Yazıları Kopyalama Yolları

Eğer bir internet sitesindeki yazıları kopyalamakta sorun yaşıyorsanız, bunu çözmenin birçok farklı yolu vardır. İsterseniz fazla uzatmadan kopyalanamayan yazıları kopyalama nasıl yapılır anlatalım:

Javascript’i Devre Dışı Bırakarak Yazıları Kopyalamak

İlk yöntemimiz, tarayıcınızda izin verilen “Javascript’i Devre Dışı Bırakmak” olacaktır. Merak etmeyin, öyle zor bir şey değil. Aşağıdaki adımları takip edin yeter.

1. Adım: Tarayıcı Ayarlarını Açın.

İlk olarak kullandığınız tarayıcının ayarlarını açmannız gerekiyor. Bunu yapmak için, tarayıcınızı açın ve sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayın. Ardından, basitçe “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.

Tarayıcı ayarlarını açın

2. Adım: Site Ayarlarını Açın.

İkinci adımda ise site ayarlarını açmamız gerekiyor. Bunu yapmak için ayarlar sekmesini açıktan sonra sol tarafta yer alan “Gizlilik ve güvenlik” seçeneğine tıklayın ve “Site ayarları” seçeneğine tıklayın.

Site ayarlarını açın

3. Adım: Javascript Butonuna Basın ve Javascript’i Engelleyin.

Son adımda ise Javascript’i engellememiz gerekiyor. Bunu yapmak için, az önce açtığınız “Site ayarları” sekmesinden “Javascript” seçeneğine tıklayın. Ardından, “Sitelerin JavaScript kullanmasına izin verme” seçeneğini aktif edin.

Javascript'i engelleyin

Bu adımların sonucunda, internet sitesi javascript çalıştıramayacak ve siz de istediğiniz yazıyı kolay bir şekilde kopyalayabileceksiniz. Bu arada, Javascript’i engellemek internet sitelerinin görünüşünü bozabilir. Bu sebepten ötürü, istediğiniz yazıyı kopyaladıktan sonra bu seçeneği yeniden aktifleştirmenizi öneririz.

HTML Düzenleyicisi ile Yazıları Kopyalamak

Bir diğer kopyalanamayan yazıları kopyalama yöntemi ise HTML düzenleyicisi ile olacaktır. Herhangi bir site her ne kadar içeriklerin kopyalanmasını engellese de, bu yazılar HTML düzenleyicisinde görünmektedir. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Adım: İnternet Sitesini Açın.

İlk olarak, yazıyı kopyalamak istediğiniz internet sitesini tarayıcınızda açmalısınız.

İnternet sitesini açın

2. Adım: Elementler Sekmesini Açın.

İkinci adım ise elementler sekmesini açmak olacaktır. Bunu yapabilmek için, sağ tık yapıp “İncele” tuşuna basabilirsiniz. Fakat eğer internet sitesi sağ tık yapmaya izin vermiyorsa, basitçe F12 tuşuna basabilirsiniz.

Elementler sekmesini açın

3. Adım: Kopyalamak İstediğiniz Yazıyı Seçin.

Üçüncü adım ise kopyalamak istediğiniz yazıyı seçmek olacaktır. Bunu yapmak için, elementler sekmesini açtıktan sonra, CTRL + Shift + C tuşlarına aynı anda basın. Ardından, fare imleci ile kopyalamak istediğiniz yazıya tıklayın.

Kopyalamak istediğiniz yazıya fare imleci ile tıklayın

4. Adım: Yazıyı Kopyalayın.

Son adım ise, seçtiğiniz yazıyı kopyalamak olacaktır. Bunu yapmak için, HTML düzenleyicisinde beliren yazıya sağ tıklayın ve “Copy > Copy outerHTML” adımlarını izleyin.

Copy > Copy outerHTML adımlarını izleyin

Ve bu kadar! HTML düzenleyicisi ile de herhangi bir internet sitesindeki yazıları kolayca kopyalayabilirsiniz.

Absolute Copy Eklentisi ile Yazıları Kopyalamak

Son yöntem ise basit bir tarayıcı eklentisi ile yazıları kopyalamaktır. “Absolute Enable Right Click & Copy” eklentisi sayesinde, istediğiniz yazıyı çok basit şekilde kopyalabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Adım: Absolute Enable Right Click & Copy Eklentisini Yükleyin.

İlk olarak, tarayıcınıza Absolute Enable Right Click & Copy eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Bu eklenti, neredeyse tüm tarayıcılarda bulunmaktadır. Tarayıcı mağazanıza gidin ve bu eklentiyi bulup, indirin.

Absolute Copy eklentisini tarayıcınıza indirin

2. Adım: Kopyalamayı Aktif Hâle Getirin.

İkinci adımda ise yüklediğiniz eklentinin ayarlarını düzenleyeceğiz. Merak etmeyin, bu işlem zor değil. Sadece bir ayarı aktif etmeniz getirmeniz kopyalanamayan yazıları kopyalama için yeterli. Kopyalayamayı açmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Tarayıcınızın sağ üstünde yer alan yapboz simgesine tıklayın.
  2. Az önce yüklediğiniz eklentinin üstüne bir kere tıklayın.
  3. “Enable Copy” seçeneğinin üstüne tıklayın ve kopyalamayı açın.
Eklenti ayarlarından "Enable Copy" seçeneğini aktif edin.

Bu adımların sonucunda, tarayıcınızda istediğiniz yazıyı oldukça basit şekilde kopyalayabilirsiniz.

Kopyalanamayan Yazıları Telefondan Kopyalama

Sizlere birçok yöntem söyledik fakat bu yöntemlerin hiçbirisi iPhone ve Android telefonlar için uygun değil. Bunun sebebi, telefonda kopyalanamayan yazıları kopyalamak çok daha basit olması. Eğer telefondan kopyalama yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Google Çeviri uygulamasını telefonunuza yükleyin.
  2. Kopyalamak istediğiniz yazının ekran görüntüsünü alın.
  3. Ekran görüntüsünü Google Çeviri’ye yükleyin.

Bu adımları uyguladıktan sonra, Google Çeviri size resimde yazan tüm yazıları gösterecek. Gösterdiği yazıları ise “kopyala” butonuna basarak kopyalayabilirsiniz.

Sonuç

Bu içeriğimizde, kopyalanamayan yazıları kopyalama yöntemlerini ve telefondan kopyalama işlemi nasıl yapılır bunu anlattık. Eğer bilgisayarınızdan yazıları kopyalamak istiyorsanız, Javascript’i devre dışı bırakabilir, HTML düzenleyiciyi kullanabilir veya basitçe Absolute Copy eklentisini kullanabilirsiniz. Telefondan kopyalama işlemi için ise Google Çeviri uygulamasını kullanarak istediğiniz yazıyı kolayca kopyalayabilirsiniz. Umarız bu içeriğimiz işinize yaramıştır.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla.

Bu yazı için toplam 1 oy kullanıldı ve ortalama 5 yıldız aldı.

Daha önce hiç kimse bu yazıya oy vermedi. İlk sen ol!

Bu içeriği beğenmediğiniz için üzgünüz.

Bu içeriği geliştirmemize yardım edin!

Bu içeriği nasıl geliştirebiliriz?

Etiketler

ilkertosun

Merhaba ben İlker Tosun. 2005 yılında İstanbul'da doğdum ve şuan ailem ile birlikte Türkiye'nin Balıkesir şehrinde yaşamaktayım.
İnternet siteleri ile geçirdiğim uzun yıllar boyunca birçok farklı internet sitesi yaptım ve uzun zaman boyunca yazarlık yaptım.
2022 yılında ise Dergimiz.net internet sitesini kurdum ve bu site üzerinden insanlara bilgi vermeyi amaçlayan içerikler hazırlıyorum.

Yorum Ekle

Yorumunu buraya yaz