Ana Sayfa » UNO Kart Anlamları Nelerdir? – Tüm Kartlar Resimli Anlatım!
UNO Kart Anlamları
Oyun

UNO Kart Anlamları Nelerdir? – Tüm Kartlar Resimli Anlatım!

UNO kart oyunu, dünya genelinde sevilen bir kart oyunudur. Bu oyunun amacı, elinizdeki kartları en önce bitirmek ve diğer oyunculara göre daha fazla puan kazanmaktır. UNO kartları, farklı renkler ve özel kartlarla doludur. Bu makalede, UNO kart anlamlarını ve nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

UNO Toplam Kaç Kart Vardır?

UNO kart oyununda toplam 112 kart vardır. Bu kartların içinde 19 mavi kart, 19 kırmızı kart, 19 sarı kart, 19 yeşil kart ve 36 adet özel kart vardır. Bu özel kartların içerisinde yer alan 4 adet boş kart, her destede bulunmaz. Bu sebeple, sizin destenizde 112 kart yerinde 108 kart olabilir. Bu sorun değildir.

  • 19 mavi kart (sayılı)
  • 19 kırmızı kart (sayılı)
  • 19 yeşil kart (sayılı)
  • 19 sarı kart (sayılı)
  • 8 iki kart çek (özel kart)
  • 8 yön değiştirme kartı (özel kart)
  • 8 pas kartı (özel kart)
  • 4 dört kart çekme ve renk değiştirme kartı (özel kart)
  • 4 boş kart (özel kart, her destede bulunmaz)

UNO Kart oyununda toplam kaç kart olduğunu öğrendiğimize göre, UNO Kart anlamları nelerdir başlığımıza geçebiliriz.

UNO Kart Anlamları

UNO İki Kart Çek Kartı Anlamı

Eğer bir oyuncu iki kart çek kartını masaya atarsa, sıradaki oyuncu desteden iki kart çekmek zorundadır. Eğer sıradaki oyuncunun elinde de iki kart çek kartı var ise, masaya atmak zorundadır. Bu sayede, ikinci oyuncudan sonraki oyuncu, dört kart çekecektir. Ayrıca, iki kart çek kartının üstüne atılan bir diğer iki kart çek kartının rengi önemli değildir. Yani, ilk oyuncu eğer yeşil bir iki kart çek kartı attıysa, ikinci oyuncu kırmızı bir iki kart çek kartı atabilir.

UNO iki kart çek

UNO Yön Değiştirme Kartı Anlamı

Yön değiştirme kartı ise isminden de anlaşılacağı gibi oyunun yönünü değiştirmek için kullanılır. Örneğin; oyun saat yönüne göre dönüyorsa, yön değiştirme kartı atıldıktan sonra oyun saat yönünün tersine akmaya başlar. Eğer oyun iki kişi arasında oynanıyor ise, yön değiştir kartı atan oyuncu bir kart daha atar. Fakat oyun üç veya daha fazla kişi arasında oynanıyorsa, yön değiştirme kartını atan oyuncu bir kart daha atamaz ve sırasını beklemek zorunda kalır.

Önerilen:  Steam Bu Windows Sürümünde Ascii Hatası

Yön değiştirme kartı, yalnızca aynı kart rengin üstüne atılabilir. Yani ortaya atılan son kart yeşil ise, yalnızca yeşil yön değiştirme kartı atılabilir.

UNO yön değiştir

UNO Pas Kartı Anlamı

Bu kart, oyun sırasındaki oyuncunun elindeki tüm kartları kullanamayacağı bir tur atlamasını sağlar. Bu kart, oyuncuların ellerini toplamak veya bir sonraki turda daha fazla kart elde etmek için stratejik bir hamle olarak kullanılabilir.

UNO Pas kartı

UNO Dört Kart Çekme ve Renk Değiştirme Kartı Anlamı

Bu özel kart, sıradaki oyuncuya dört kart çektirir ve isteğe bağlı şekilde oyunun rengini değiştirir. Eğer sıradaki oyuncu da bir iki kart çek (renk uygunsa) veya dört kart çek (dört kart çek özel karttır ve renk önemli değildir) kartı atarsa, sıradaki oyuncu daha fazla kart çekecektir.

Dört kart çekme ve renk değiştirme kartı, özel bir karttır ve masadaki son atılan kartın rengine bakılmaksızın masaya atılabilir. Bu kart sayesinde, hem rengi değiştirebilirsiniz hem de rekibinizi zor durumda bırakabilirsiniz.

UNO Dört kart çek

UNO Renk Değiştirme Kartı Anlamı

Bu özel kart sayesinde, isteğe bağlı şekilde oyunun rengini değiştirebilirsiniz. Renk değiştirme özel kartını kullanarak elinizde fazla olan rengi seçebilir ve hızlıca oyunu kazanabilirsiniz.

Renk değiştirme kartı bir özel karttır ve masadaki son atılan kartın rengine bakılmaksızın atılabilir.

UNO renk değiştirme kartı

UNO Boş Kart Anlamı

İçeriğimizin başında da dediğimiz gibi, boş kart her UNO destesinde yer almaz. Eğer sizin UNO destenizde boş kart var ise bu kartı kullanmak zorunda da değilsiniz. Fakat bu kartı kullanmak istiyorsanız, oyun başlangıcında hazırlık yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle, kartın içine hangi kart olacağı yazılmalı. Yani, eğer siz boş kartı renk değiştirme kartı olarak kullanmak istiyorsanız, bunu kartın içerisinde “renk değiştirme kartı” şeklinde yazmalısınız.

Önerilen:  LoL (League of Legends) Çevrimdışı Gözükme

Bu kart da bir özel karttır ve masadaki son kartın rengine bakılmaksızın ortaya atılabilir. Ayrıca, bu kartın içine yalnızca özel kartlar yazılmalıdır. Yani, boş kartın içinde kırmızı 1, sarı 3 gibi kart isimleri yazamazsınız.

Ayrıca, bu kartın içine bazı zorlu görevler yazabilirsiniz. Örneğin bu kartın içerisine “istediğin oyuncu 10 kart çekecek”, “istediğin oyuncu 5 tur bloklansın” gibi ifadeler yazarak oyununuza eğlence katabilirsiniz.

UNO boş kart

UNO El Değiştirme Kartı Anlamı

UNO el değiştirme kartı oyuncuların en sevmediği kartlardan bir tanesidir. Bunun sebebi, tam siz kazanacakken bir başka oyuncu bu özel kart sayesinde sizin elinizi alabilir ve size bir anda 20-30 kart verebilir. Bu özel kart, isminden de anlaşılacağı üzere istediğiniz bir diğer oyuncu ile elinizdeki kartları değiştirmeyi sağlar.

El değiştirme kartı özel bir karttır ve masadaki son atılan kartın rengine bakılmaksızın masaya atılabilir.

UNO el değiştir

UNO Kart Oyununda Puanlama Nasıl Yapılır?

UNO kart oyununda puanlama, oyun sonunda elde kalan kartlara göre yapılır. Oyun sonunda, ellerindeki kartlarını ilk bitiren oyuncuların elinde kalan kart sayıları, diğer oyuncuların ellerindeki kart sayılarından çıkarılır ve kalan kart sayılarına göre puanlar hesaplanır. Örneğin, bir oyuncu elinde 3 kartla oyunu bitirdiyse, diğer oyuncuların ellerindeki kart sayılarından 3 çıkarılır ve bu sayı oyuncunun puanı olur. Oyun sonunda en az puanı alan veya direk elindeki tüm kartları bitiren oyuncu, oyunu kazanır.

Kapanış

UNO kart oyunu, dünya genelinde sevilen bir kart oyunudur. Farklı renkler ve özel kartlarla dolu olan UNO kartları, oyunu daha heyecanlı ve stratejik hale getirir. Bu içerikte, UNO kart anlamları nelerdir ve nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde açıkladık. Ayrıca, UNO kart oyununda puanlama nasıl yapılır sorusunun cevabını da verdik. UNO kart oyunu, aileler ve arkadaş grupları arasında popüler bir oyun olmaya devam ediyor ve bu makale, oyunu oynarken daha fazla keyif almanıza yardımcı olacak.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Oy vermek için bir yıldıza tıkla.

Bu yazı için toplam 4 oy kullanıldı ve ortalama 5 yıldız aldı.

Daha önce hiç kimse bu yazıya oy vermedi. İlk sen ol!

Bu içeriği beğenmediğiniz için üzgünüz.

Bu içeriği geliştirmemize yardım edin!

Bu içeriği nasıl geliştirebiliriz?

Etiketler

ilkertosun

Merhaba ben İlker Tosun. 2005 yılında İstanbul'da doğdum ve şuan ailem ile birlikte Türkiye'nin Balıkesir şehrinde yaşamaktayım.
İnternet siteleri ile geçirdiğim uzun yıllar boyunca birçok farklı internet sitesi yaptım ve uzun zaman boyunca yazarlık yaptım.
2022 yılında ise Dergimiz.net internet sitesini kurdum ve bu site üzerinden insanlara bilgi vermeyi amaçlayan içerikler hazırlıyorum.

Yorum Ekle

Yorumunu buraya yaz